Vijuganje navzgor med kariero, družino in opuščanjem pričakovanj do sebe

Se spomniš babice, ki je ob družinskih praznovanjih pripravila tri različne vrste mesa, pet prilog in šest različnih vrst peciva? Se tudi ti počutiš krivo, če ne spečeš sama torte za rojstni dan svojega otroka, če mu namesto tega, da bi zašila preluknjane nogavice, raje kupiš nove? In v službi, se spet nisi javila za dodatne zadolžitve? Le kako se lahko letos nadejaš povišice? Notranji kritik nikoli ne utihne, tudi kadar ga z mentalno macolo udariš po glavi.

Včasih pride do tega, da enostavno so pričakovanja previsoka, družbena in naša osebna. In tukaj se velikokrat zgodi potem tista neljuba izgorelost, to, da pač enostavno kolapsiramo,” pravi dr. Lucija Čevnik, avtorica treh knjig, terapevtka in strokovnjakinja za odnose.

Sodobna ženska se nenehno sooča z izzivi usklajevanja vseh svojih vlog – kot mame, kot partnerke, kot profesionalke.A popolnost ne obstaja. Kljub temu, da nas notranji kritik vsak dan opomni drugače.

Ko idealizirana pričakovanja trčijo ob realnost

“Ta pritisk je sigurno večji pri ženskih kot pri moških. Nekako se od ženske pričakuje, da je urejena, da je zapeljiva, da je večno mlada, da je aktivna, da je poduhovljena, da je super mama, odlična kuharica. In seveda tudi v karieri, da nekako lahko vzdržuje sama sebe in nosi en velik del tu družinskega proračuna. To so kar izzivi, nadaljuje Lucija.

Velikokrat se zgodi, da ženske same nase postavimo dodatno breme. Primerjamo se z drugimi, spremljamo idealizirane podobe na družbenih omrežjih in pri tem pozabljamo, da je realnost pogosto drugačna. Vztrajanje pri iluziji popolnosti lahko vodi v izgorelost in občutek neuspeha.

Pogosto se zgledujemo po svojih materah in babicah ter ponotranjimo določene vzorce. A pomislimo – ali je ta dediščina res vedno v naše dobro? Nekateri vzorci so koristni, drugi nas obremenjujejo. Ključno je, da si dovolimo revizijo teh pričakovanj, ki so največkrat zgolj naša lastna.

Kje najti ravnovesje?

Ravnovesje med družino, kariero in časom zase je izziv. Toda rešitev ni v popolnosti, ampak v sposobnosti prepoznavanja svojih meja in postavljanja prioritet. Zdravje ni samoumevno – tako fizično kot duševno. Nič ni narobe, če kdaj rečemo “ne” in si vzamemo trenutek za sebe. 

V sodobni družbi, kjer se nam nenehno mudi in se pogosto oziramo na to, kaj počnejo drugi, je pomembno, da se znamo ustaviti. Ni nujno, da smo vedno dosegljive, ni nujno, da vedno zadovoljimo vse okoli nas. Bolje je, da zadovoljimo sebe in svojo družino, kot da lovimo popolnost, ki ne obstaja.

Včasih je res bolje dati kak projekt na stran in zamuditi kako tudi priložnost, mogoče finančno, se kdaj odpovedati takim ali drugačnim izzivom in ostati zdrav in miren,” pojasnjuje Lucija.

Popolne mame in popolni otroci ne obstajajo

Idealizirane predstave o materinstvu pogosto trčijo ob realnost. Ko pride otrok, se naše predstave pogosto podrejo. Pričakovanja, da bomo kot mame vedno znale pravilno ravnati, so nerealna. Pomembno je razumeti, da ni popolnih mam, kot tudi ni popolnih otrok. Ključna je povezanost, sprejemanje in učenje iz napak.

“Tisti mir v sebi, da nisi nekako ves čas pod nekim pritiskom, da neki moraš, da boš nekaj zamudil, kar je danes zelo zelo prisotno v družbi. Ves čas se nam nekaj modi, ves čas pogledujemo po družbenih omrežjih, kaj drugi počnejo in imamo občutek, da se nam nič ne dogaja ali pa da se nam dogaja bistveno manj.”

Vsakdo ima v sebi moč, da pretrga nekatere negativne vzorce in ustvari boljše pogoje zase in za svojo družino. To ne pomeni, da moramo biti popolne – pomeni le, da lahko zavestno izberemo, kaj bomo prenesle naprej in kaj bomo pustili za sabo.

Da nekako odložimo te stvari in se zazremo sami vase. In tudi, če česa nimamo, še ne pomeni, da smo za to vredni manj, ampak imamo pa nekaj, kar je zelo, zelo dragoceno, nek notranji mir. Torej čas, tudi čas zase, za družino, za več zadovoljstva. In to so lahko male stvari, a ne, ne rabimo, zdaj ne vem kam iti, lahko samo odložimo neke stvari ali pa neka pričakovanja predvsem.

#zenska #mami #danzena #danmucenikov #sola #sluzba #kariera #partnerstvo

Morda vam bo všeč tudi